اصلی
حجاب یک اقدام نوآورانه و سختگیرانه در اسلام نیست
کد مطلب: 2098
تعداد بازدید: 390
1397-05-02

حجاب یک اقدام نوآورانه و سختگیرانه در اسلام نیست/حجاب و عفاف در فرهنگ دینی و جامعه به عنوان ارزش های معنوی مطرح هستن

مدیرعامل شرکت گاز استان:

همایش عفاف و حجاب با حضور جمعی از بانوان شاغل شرکت گاز استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان کهگیلویه و بویراحمد مهندس رحمن خادم مدیرعامل شرکت گاز استان در این همایش با اشاره به آیه شریفه ۵۹ سوره احزاب که خداوند به نبی اکرم(ص) می فرمایند «يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنَى أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا»   ای پیغمبر (گرامی) با زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که خویشتن را به چادر فرو پوشند، که این کار برای اینکه آنها (به عفّت و حرّیت) شناخته شوند تا از تعرض و جسارت (هوس رانان) آزار نکشند بسیار نزدیکتر است و خدا (در حق خلق) بسیار آمرزنده و مهربان است ، گفت: خدای را شکرگذاریم که توفیق داد تا این جلسه را بمناسبت روز عفاف و حجاب تشکیل داده و همچنین خیلی خرسندم که خدمت شما هستم.

مدیرعامل شرکت گاز استان اظهار داشت: بحث عفاف و حجاب دارای ضرورت عرفی و سودمندیهای اخلاقی است و در لزوم شرعی و قانونی آن هیچ تردیدی نیست.

مهندس خادم افزود: حجاب و عفاف دو واژه ای هستند که در فرهنگ دینی و جامعه ما به عنوان ارزش های معنوی مطرح هستند.

وی بیان داشت: بدون شک وجود حجاب از احکام شناخته شده شرعی و عفاف از پسندیده ترین سجایای اخلاقی هست.

مدیرعامل شرکت گاز استان گفت: این دو چه رابطه ای باهم دارند و فلسفه و لزوم آنها چیست؟ و پیشینه فلسفی و وظیفه حاکمیت در این خصوص چیست؟ کلمه حجاب یک واژه عربی است که استاد مطهری تحقیقی که داشتند حجاب را پرده و پوشیدن معنی کردند و بهمین خاطر حجاب را به معنای پوشش معنی کردند.

وی افزود: عفاف یک واژه عربی است و معنای لغوی آن به معنی خودنگهداری نفس از محرمات و خود بازداشتن است.

مدیرعامل شرکت گاز استان بیان داشت: عفت خودنگهداری از حرام و کارهای حرام و پست معنی شده است. عفت حالتی نفسانی است که مانع تسلط شهوت بر انسان می شود و انسان عفیف کسی است که با تمرین مستمر و پیروزی بر شوت به این حالت دست یافته است که اگر این دو حالت را بخواهیم باهم مقایسه کنیم (عفاف و حجاب) هردو به معنی منع و بازداری مشترک هستند و باهم تفاوتهایی دارند.

مهندس خادم بیان کرد: تفاوتی که هست حجاب به معنی منع و بازداری به ظاهر است ولی عفاف مربوط به مسائل درونی و بیرونی است ما اگر ظاهری با حجاب و پوشش خوبی داشته باشیم این می تواند بر باطن ما نیز تاثیر بگذارد و همچنین ما اگر از لحاظ باطن و درونی تهذیب و پوشش داشته باشیم مطلقا بر ظاهر ما تاثیر شگرفی دارند به همین خاطر حجاب و عفاف مکمل همدیگر هستند .

مدیرعامل شرکت گاز استان اظهار داشت: دین مبین اسلام زن را انسانی کامل و دارای حقوق و مسئولیت های مدنی و اجتماعی بشری توصیف کرده است که با پرورش گوهر وجودی می تواند به آرامش معنوی برسد ما که می دانیم مقام زن یک مقام کوثر است و کوثر یعنی سرچشمه همه خوبیها و برکات دنیا و آخرت است و پیامبر خدابر دستان او بوسه می زند و بهمین علت است زن گوهری است که باید قدرشناس آن باشیم و فقط برای او خدمت کاری به مرد تفسیر نشود. لذا در اسلام سفارش به این شده است که پوشش داشته باشید و حجاب را رعایت نمایید.

وی افزود: به همین خاطر نقل از حضرت فاطمه(س) شده است که روزی شخص نابینایی در محضر حضرت رسول(ص) از حضرت زهرا(س) اجازه ورود خواست، حضرت زهرا(س) برای اینکه خواست با این مرد نابینا روبرو شود حجاب کامل را رعایت کردند و حاضر شدند که پیامبر به ایشان فرمودند که این شخص نابینا هستند جواب دادند او نابینا هست ولی من که وی را می بینم، که پیامبر(ص) از فرزانگی و عفاف حضرت زهرا(س) به وجد آمدند و این جمله را فرمودند که شهادت می دهم که تو پاره تن من هستی.

مدیرعامل شرکت گاز استان گفت: حجاب یک اقدام نوآورانه و سختگیرانه در اسلام نیست و قبل از اسلام و در ادیان گذشته نیز مورد تایید بوده است، طوری که در دین یهود نیز اعمال می شده است.

وی افزود: هدف ما بیشتر از این جلسه و گردهمایی تشکر از مقام زن و مسئولیت اجتماعی و مدنی است که برعهده شماها می باشد